Wielka Racza

Każdy miłośnik górskich wędrówek chętnie odwiedzi to miejsce i wróci tu nie raz, nie dwa. Wielka Racza (1236 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. To tutaj możemy natrafić na pozostałości dawnej, wielowiekowej puszczy karpackiej i odpocząć.

Najkrótszy i najszybszy wariant wejścia na Wielką Raczę (około 1.45 godz.) to szlak żółty z Rycerki Górnej. Ma on swój początek przy przystanku PKS Rycerka Kolonia.

 

 

Miejsce odpoczynku tuż u podnóża góry - początek szlaku – parking (Magda Sporek)

Znaki żółte kierują się asfaltową drogą w górę wsi. Po kilku minutach rozwidlenie dróg. Żółty szlak prowadzi prawą odnogą wzdłuż potoku Racza, mijając wkrótce z lewej strony leśny parking, którego pilnuje gazda widoczny na zdjęciu poniżej.

 

Gazda (Magda Sporek)

Po kilkuset metrach ścieżka na Wielką Raczę odbija z dna doliny w prawo, wspinając się dalej zalesionym zboczem.  Łatwo rozpoznać to miejsce, bo znajduje się tam charakterystyczny kamień pamiątkowy.

 

Kamień Pamiątkowy (Magda Sporek)

Od tego momentu mamy ponad godzinny fragment podejścia. Szlak wnosi się równomiernie leśną drogą prowadzącą początkowo zboczami Upłazu (1043m), a następnie Wielkiej Raczy.

 

Żółty szlak na Wielką Raczę (Iza Witos Baścik)

Tuż przed osiągnięciem granicznego grzbietu szlak zwraca się w prawo i w ciągu kilku minut doprowadza kamiennymi schodami do schroniska PTTK na Wielkiej Raczy.

Schronisko na Wielkiej Raczy (Magda Sporek)

 

 

Wielka Racza jest całkowicie zalesiona, ale na jej wierzchołku znajduje się hala. Obserwację widoków ułatwia platforma widokowa wybudowana w 1997 r. wspólnie przez Polaków i Słowaków. Na środku platformy znajduję się tablica z rozpiską wszystkich widocznych szczytów.

 

Platforma widokowa (Magda Sporek)

 

Tablica z kierunkami na widoczne szczyty (Iza Witos Baścik)

Szczególnie efektownie prezentuje się pasmo Małej Fatry z bardzo charakterystycznym, postrzępionym Wielkim Rozsutcem. Panorama obejmuje między innymi Rycerzową, Pilsko, Babią Górę, Beskid Śląski, Beskid Mały, a przy dobrej pogodzie także Tatry.

Panorama z Wielkiej Raczy w stronę Małej Fatry (Magda Sporek) 

Na szczycie znajduję się również krzyż po słowackiej stronie. Trasą w dół w ciągu 45 minut dojdziemy na Dedovkę podziwiając piękne widoki. To tutaj na słowackich stokach Wielkiej Raczy w 1976 utworzono rezerwat przyrody Veľká Rača o powierzchni 313 ha. W rezerwacie tym znajdują się fragmenty naturalnego boru jodłowo-świerkowego, piaskowcowe wychodnie i liczne niby-jaskinie zwane skalnymi dziurami (skalné diery).

 

Mała Fatra (Iza Witos Baścik)

Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski Snow Paradise Velka Raca Oscadnica położony na wysokości 639-1048 m n.p.m. Ważną zaletą jest duża powierzchnia terenu i rozmieszczenie w trzech lokalizacjach, połączonych trasami zjazdowymi - Dedovka, Marguška i Lalíky.

 

Snow Paradise Velka Raca Oscadnica (skiinfo.pl)

Przygotowane trasy zjazdowe mają zróżnicowany poziom trudności, odpowiedni dla początkujących, jak również dla zaawansowanych narciarzy.

 Znajduje się tu też kapliczka pw. św. Juda Tadeusza od beznadziejnych przypadków, któremu możemy powierzyć swoje troski i wpisać się do księgi pamiątkowej. Niecodziennych wrażeń można doznać na torze saneczkowym. Korzystamy z atrakcji i wracamy z powrotem na szczyt Wielkiej Raczy.

 

Widok z platformy widokowej Wielka Racza (Iza Witos Baścik)

W drodze powrotnej ze schroniska na Wielkiej Raczy schodzimy przez chwilę razem ze znakami żółtymi. Po ich odgałęzieniu w lewo idziemy leśną drogą, mijamy dojście do źródła (z lewej strony) i w okolicy garbu terenowego osiągamy granicę państwa, którą schodzimy na halę Mała Racza, położoną w rejonie szczytu o tej samej nazwie (1178 m, 1 km, 15 min).

Szlak na Wielką Raczę (Magda Sporek)

Stąd szlakiem w dół schodzimy powyżej Pogwarki, a stamtąd drogą prosto w 10 dochodzimy na parking, skąd zaczynaliśmy wspinaczkę.

I tak kończy się nasza wycieczka. Zapraszamy do odkrywania z nami kolejnych pięknych szlaków.

WSZYSTKIE WYCIECZKI z CYKLU "TURYSTYKA W BESKIDACH"

 

Udostępnij Drukuj E-mail